İkinci elde güvenli alışveriş

Selamlar,

Papara bahşiş tavsiyemden sonra sizin ikinci el araç satışıyla da ilgilendiğinizi görünce diğer bir fikir/ projemi yazıp uzaklara bakmaya gideceğim.

Projemiz ikinci el ürünlerde (özellikle elektronik; bilgisayar, telefon vb.) güvenli alışverişi temin etmek.

Her şehirden anlaşma yapılacak 1, büyükşehirlerden 2 ya da 3 kişiyle (motor veya araç sahibi) farklı şehirlerden olan satıcı ve alıcı arasında güvenilirliği sağlamak.

Telefon üzerinden gidecek olursak,

İstanbul’da oturan a kişisi malum site üzerinden ankara’da oturan b kişisinin (ikinci el ya da paketi dahi açılmamış ürün) telefonuna talip olacak ve papara üzerinden telefonun maliyeti + komisyonunu yatıracak.

Ardından hemen ankara’da anlaşma yapılan papara yetkilisi motoruyla ya da aracıyla b kişinin bulunduğu konuma gidecek. B kişisiyle buluşacak ve cihazı yanında bulunan kontrol listesiyle kontrol edecek. (Btk kayıtları, imei no, fatura, hafıza durumu, işlemci bilgisi vb.)

Daha sonra telefonu b kişisinden (eğer satış gerçekleşirse b kişisinden kesilecek komisyon bilgisi verildikten sonra) uygulamadan onaylatarak alıp doğruca anlaşmalı kargo firmasına götürüp teslim edecek. (Paketleme kontrolden hemen sonra ilgili konumda ya da anlaşmalı kargo firmasında papara logolu önceden hazırlanmış paketlelere paketleme şeklinde kargo firmasında olabilir.)

Ne zaman ki ilgili telefon a kişisinin eline ulaşıp a kişisi satışa onay verdiği an satış gerçekleşmiş olup a kişisinin papara üzerinden yatırdığı ürün bedeli b kişisinin hesabına geçecek.

Böylelikle paparanın hizmet bedeli ve aracı papara yetkilisinin komisyonu olmak üzere karşılıklı güvene dayalı başarılı bir işlem sonunda herkes mutlu olacak.

Evet.

Son sözüm budur. (This is the way)

4 Beğeni

@ugurr7738 merhaba, fikrin için teşekkürler. Haklısın, ikinci el alışverişlerini kolaylaştırabilecek bir servis güzel bir fikir. Bu önerini ilgili ekiplerimize iletiyorum. Bu projelerin yasal gereklilikleri ve operasyonel sorumlulukları çok detaylı inceleniyor. Belki fikrinden aldığımız ilhamla yeni bir özellik geliştirdiğimizi de duyururuz burada. :slight_smile:

Bizimle önerilerini ve geri bildirimlerini paylaşmaya devam edersen seviniriz.

(This is the way.) :slight_smile:

3 Beğeni

Evet aslında böyle bir şey güzel olabilir hem kolay hem de güvenilir bir şekilde yapmış oluruz.

2 Beğeni

Güvenlilirlik açısından güzel bir fikir.

1 Beğeni

Güvenilirlik açısından iyi olur. Al sat yaptığım için gerekli bence.