Sahte siteler ve güvenlik

Arkadaşlar webde gezinirken bir papara linkine tıkladım. Uzun zamandır papara kullanıyorum. Siteye girdiğimde direk giriş ekranına ulaştım. Domain adına bakdığımda " https://login.papara-orgtr.com/ " Domain adını gördüm. Çok dikkat edin arkadaşlar. Yasal papara sitesi " papara.com " sitesidir. Sizde tuzağa düşmeyin.

1 Beğeni

Merhaba @ahmetyusuftby, bizi haberdar ettiğin için teşekkürler. Ben de başlığa gelen kullanıcılara aşağıdaki güvenlik önlemlerini hatırlatmak isterim.

### Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

• Elektronik para yükleme işlemlerinizi gerçekleştirmek için https://www.papara.com/ adresini kullanın.

• İnternet tarayıcısının adres çubuğunda çıkan yeşil kilit simgesi, sitemizin PAPARA Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. olduğunu ve güvenli olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir.

• Diğer internet sitelerinde ya da e-postalarda yer alan bağlantılara güvenmeyin. Bu bağlantıları erişim için kullanmayın.

• İnternet sayfamız üzerinden hesabınıza erişmek istemeniz durumunda, tek kullanımlık SMS şifresi telefonunuza iletilmektedir. SMS şifrenizin cep telefonunuza SMS mesajı olarak iletilmesinde aksaklık yaşamanız halinde derhal +90 850 340 0 340 numaralı çağrı merkezimizi arayınız veya internet sitemizde bulunan iletişim formunu doldurunuz.

• Hesap numaranızı, kullanıcı bilgilerinizi ve şifrenizi korumanız ve gizli tutmanız gerekir.

• Dolandırıcılık girişimlerine maruz kalmamak için hesap şifrenizi şirket personeli dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmayın. Dolandırıcılık şüphesi durumunda zaman kaybetmeden +90 850 340 0 340 numaralı çağrı merkezimizi arayarak durum bildiriminde bulunmanız gerekmektedir.

• Bilgilerinizi cüzdanınızda ya da çantanızda yazılı olarak taşımayın. Mutlaka ezberleyin ve şifre bilgilerinin yazılı olduğu belgeleri başkalarının ulaşabilecekleri yerlerde saklamayın.

• Giriş yaparken klavye ya da ekranı izleyen kişilerin varlığına dikkat edin.

• PAPARA Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.; hiçbir zaman müşterilerinin şifrelerini soran, kişisel bilgilerini talep eden veya güncellenmesini isteyen e-postalar göndermez.

• İşlem ve bakiye bilgilerinizi https://www.papara.com/ adresinden takip edebilirsiniz.

• Gerçekleştirdiğiniz işlemlere ait dekontlar, talebiniz durumunda sistemimize kayıtlı e-posta adresinize ya da iletişim adresinize iletilir.

• SMS şifresi gönderilen telefonunuzun kaybolma, çalınma, zorla alınma gibi herhangi bir nedenle elinizden çıkması halinde vakit kaybetmeden +90 850 340 0 340 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bildirmeniz gerekmektedir.

• Papara Card’ınız çalındıysa ya da kaybolduysa Papara hesabınızdaki Papara Card sekmesinden kartınızı anında iptal edebilir veya +90 850 340 0 340 numaralı 7/24 Papara Müşteri Hizmetleri’ni arayarak iptal edebilirsiniz.

• Papara Card bilgileriniz size özeldir, kart bilgilerinizi ve şifrenizi Papara çalışanları dahil başka kişilerle paylaşmayınız.

• Papara tarafından telefon, sms, mail vb. kanallardan iletişim kurularak kart bilginiz hiçbir zaman talep edilmez.

• https://www.papara.com/ internet adresimizden ya da +90 850 340 0 340 numaralı çağrı merkezimiz dışındaki herhangi bir kanal aracılığı ile gelen bilgilere itibar etmeyiniz.

1 Beğeni

Yakın zamanlarda web üzerinden paparaya giriş yapmak istedim. Arama sonuçlarında en yakın olana tıkladım çünkü orjinal papara internet sitesi en başlarda oluyordu. Site papara orjinal sitesinin aynı görünümündeydi. Siteye giriş yaptıktan sonra gmail adresimi girdim fakat şifremi girmeden önce bağlantı adresindeki şeyi farkettim. Bağlantı adresinde www.paparaskt.com yazıyordu. Orjinal papara web adresinde direkt papara yazıyor skt ne diye düşündüm ve şifremi girmedim. Sorduğum şey sadece gmailimi girmeme rağmen bir sorun teşkil eder mi yoksa gmail adresimi değiştireyim mi? Ya da bu site sahte miydi yoksa paparaya bağlı başka bir site miydi?

Merhaba google papara yazınca çıkan suponsorlu reklam siteye dikkat edin. Domain adına bakarsanız qpapara.com yazıyor. Buna dikkat edilmeli.

1 Beğeni

@gungorebrar999 bir üstteki yoruma/metne bakınız :arrow_heading_up:

1 Beğeni