Hesabımı onaylattığımda benden izinsiz işlem yapılmayacağından nasıl emin olacağım?

Papara hesabımı onaylatmayı düşünüyordum ve güvenilir olup olmadığıyla alakalı bir araştırma yaptım. ve Şikayet var sitesindeki çoğu kişinin söylediğine göre onlardan habersiz işlemler yapılıyormuş, bunun bende olmayacağından nasıl emin olacağım yada hesabımı nasıl güvende tutabilirim?

2 Beğeni

Merhabalar @Yidoo :wave:

Habersiz çekim işlem çekimlerinin çoğu kişiler abone oldukları web sitelerine otomatik ödeme talimatı vermesidir. Yani netflixi biliyorsundur kart bilgilerini girdikten sonra her ay otomatik olarak kartından üyelik parası çekmekte. Kullanıcılar kart bilgilerini girdikten sonra netflix üyeliği olduğunu unutuyor ve bir dahaki ay geldiğinde kartından para çekildiği zaman kartından habersiz şekilde çekim yapıldığını belirtiyor.

Yada güvenilir olmayan iş yerlerine harcama yaparak kartlarını otomatik olarak hackerların ellerine veriyorlar. Bu durum sadece Paparada yaşanmıyor diğer tüm ödeme kuruluşlarında gerçekleşiyor burada paparanın yaptığı bir şey olmuyor tamamen kullanıcının bilinçsizliğinden kaynaklanıyor.

Elbette çok nadirde olsa (şuana kadar ben hiç yaşamadım) bazen sistemsel olarak sorunlarla karşılaşabilirsiniz bunlar içinde papara müşteri hizmetlerini arayarak yaşadığınız durumu anlatır iseniz sizlere yardım olacaklardır.

Papara, 6493 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş lisanslı bir elektronik para kuruluşudur ve faaliyetlerini T.C. Merkez Bankası denetiminde yürütmektedir.
Kullanıcılarımıza ait tüm bakiyeler Merkez Bankası nezdinde açılan hesaplarda korunmaktadır.
Papara kanunen kullanıcı bakiyelerini işletemez, bakiyelerden faydalanamaz ve faiz elde edemez.

4 Beğeni

Topluluğa hoşgeldin @Yidoo ,

@yussuf 'un anlattıklarına biraz ilave ve detay vermek istiyorum.

Öncelikle hesabından senden habersiz nasıl para çıkar?

1. Bilinmedik sayfalardan alışveriş yapmak

Bilmediğimiz sayfalardan yaptığımız alışverişlerde ödeme için girdiğimiz kart bilgilerinin çalınma ihtimalleri olur ve bunun sonunca hesabımızdan para çıkışı gerçekleşebilir.

1. Güvendiğimiz alışveriş platformları da dahil olmak üzere kart bilgilerini site/sayfalarda saklamak

Güvenerek, her hafta veya her ay defalarca alışveriş yaptığımız sayfalarda dahil. Alışveriş yaparken kendimiz için kolaylık olsun, bir sonraki alışverişimde ödeme yaparken kart üzerinde ad/soyad hariç 23 haneyi tek - tek yazmayalım diye genellikle alışveriş sayfalarına kartlarımızı kaydettirebiliriz. Ancak bu riskli bir işlem, çünkü alışveriş yaptığımız sayfa hacklenip verilerimiz ele geçirilebilir. Kaldı ki hesabımızın el geçirilebilmesi için illa o alışveriş sitesinin hacklenmesine gerek yok, aynı e posta adresi ve parolayı kullandığımız bir sosyal medya/forum veya herhangi bir sitenin hacklenmesi ve oradaki verilerimizin ele geçirilmeside aynı sonucu doğrurur. Kötü niyetli bilgisayar korsanları eline geçirdikleri bilgileri alışveriş sayfalarından da kontrol ederek yine sizin bilgilerinize ulaşabilir hem de daha fazla ayrıntı ile.

1. Abonelik sistemli yerlere üye olup, yenilenen abonelikleri iptal etmemek.

Deneme amaçlıda olsa abonelik sistemli (Spotify, Netflix, Amazon Prime… gibi) yerlere abone olup, memnun olmadığınızda veya tekrar abone olmak istemediğinizde bu platformlarda aboneliğinizi bizzat kendiniz iptal etmezseniz bu platformlar sizden belirli zamanlarda ücretlendirme alır.

///////////////////

Güvenli bir alışveriş için sanal kart kullanmanı öneririm. Sanal kart ile alışverişlerini daha güvenli yapabilirsin. Fiziksel bir kart olmadığı için bu kartları dilediğin zaman iptal edip yenisini alabilirsin.
Sanal Kart nedir? Nasıl Kullanılır?

Güvenli alışveriş için daha fazla detayı Papara Blog gönderilerinde bulabilirsin.
Güvenli alışveriş için yapılması ve yapılmaması gerekenler
Güvenli internet alışverişi için neden Hayalet Sanal Kart oluşturmalısın?

3 Beğeni