Yurdışından alışveriş yaparken dolar kaç liradan baz alınıyor

merhaba ben yurtdışından dolar ile ürün almak istiyorum 4 dolarlık bir ürün için kaç lira ödemem gerekiyor kur farkı nasıl hesaplanıyor.

Topluluğa hoşgeldin @doscan55

Ödeme yapacağınız sitenin/uygulamanın ödeme aracına göre değişiklik gösterebilir zira başıma bir kaç sefer geldi. Bu yüzden güncel kura göre kaç lira ise üstüne bir kaç lira daha ekleyip öyle denemenizi tavsiye ederim.

Merhaba @doscan55

Papara, anlık döviz satışı için şu anda kendi uygulaması üzerinde yer alan kur politikası ile satış yapmaktadır.

Örneğin;
Papara hesabınıza Amerikan Doları ($) almak istediniz. Alış kuru olarak (tamamen örnek olduğunu unutmayın) 1$= ₺10.00 gördüğünüzü varsayalım. Bu durumda hesabınıza almak istediğiniz döviz tutarının da 5$ olduğunu düşünelim. 5 x 10 = ₺50’lik bir döviz satışı olur. Yani uygulamada gördüğünüz kur ile aldığınız bir döviz olur. Şimdi bunun aynısı alışverişiniz sırasında da geçerlidir. Döviz cinsinden alışveriş yaparken aslında döviz satın alırsınız.

Papara Card’ınız ile 5$ tutarında bir harcama yaptınız. Bu durumda size (Anlık Amerikan Doları Kurunu 1$ = ₺10 olarak baz almaya devam edersek) 5 x 10 = ₺50’lik bir döviz satışı olur.

Kısaca siz döviz cinsinden yaptığınız harcamada kendi Türk Liranız (₺) ile ilk önce döviz alırsınız. Ardından bu döviz ile ödemenizi gerçekleştirirsiniz. Papara Card ile yaptığınız harcamada da Papara kurları geçerlidir.

Tavsiye Notu: Türk Lirası (₺) üzerinde görece yoğun bir dalgalanma olduğundan hesapladığınız tutarın bir miktar daha üstü bir para hesabınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

Eğer aklınıza takılan bir soru varsa;
0850 340 0 340 numaralı Papara Destek Hattı’ndan bilgi alabilir, veya;
destek@papara.com adresinden e-posta ile iletişime geçebilirsiniz.

İyi günler dilerim.

Selamlar @doscan55 :muscle:
Papara kartını kullanarak MasterCard (karta göre değişebilir) destekleyen bir site veya kurumdan, yabancı bir para birimi ile alışveriş yaptığın zaman kur hesaplaması resmi veriler üzerinden yapılacaktır.
Sitelerin veya aracı kurumların aldığı ufak komisyonlar olabilir.
Bunu ancak deneyerek öğrenebiliriz sanırım :roll_eyes:
İstersen Papara Destek ekibi ile iletişime geçip, konu hakkında en doğru desteği alabilirsin :))
Papara İletişim
destek@papara.com