Hesabımı onaylamaya çalışırken tamamen kapatıldı

Hesabımı yeni açıp içine para atmıştım paparaya güvendiğim için parayı da hesap onaylanmadan geri çekemiyorum bende istenilen evrakları ilettim müşteri iletişim merkeziyle konuştuğumda bana işlem son aşamada dedi ama sonra gelen mailde paparada onaylı hesap kullanamamaktasınız diyordu yardımcı olur musunuz paramı çekemiyorum.

1 Beğeni

Topluluğa hoşgeldin @sezr.162 :raising_hand_man:t2:

Hesabını uygulamadanda onaylamayı deneyebilirsin. Uygulamadan hesabını onaylamak için, onaylama adımındaki talimatlara uyman yeterlidir :slightly_smiling_face: Ayrıca BU oynatma listesindeki videolarda onay aşamasında sana yardımcı olabilir.

Dilersen hesabındaki parayı, onaylama işlemi yapmadanda sanal kart ile çevrimiçi alışverişlerinde harcayabilirsin.

Mail ile doğrulama için gerekli belgeler

Mail ile doğrulama yaptığından bahsettin fakat belgelerini eksik göndermiş olabileceğini düşündüğüm için tekrar gerekli belgeleri tekrar hatırlatmak istedim :slight_smile:

Not: Göndereceğin fotoğrafı net çektiğinden emin ol.

Kimliğini yüzünün altında tutarak seni ve kimliğini net görebileceğimiz şekilde bir fotoğraf çek.
E-Devlet üzerinden yerleşim yeri (ikametgâh)/diğer adres belgesi veya Nüfus Kayıt Örneği Belgesi oluştur. (Kendi üzerine e-devlet hesabın yok ise velinin hesabı ile e-devlete giriş yaptıktan sonra “Belgenin Kimin için Alınacağı” kısmından eş/çocuk seçeneğini seçtikten sonra işleminize devam edebilirsiniz)

-İlgili belgenin kimin içi alınacağı kısmında ‘‘Kendisi’’ seç.
-Belgenin neden verileceği kısmına ‘‘Kuruma İbraz’’ seç.
-Kurum adı alanına ‘‘Papara’’ yaz.
-Oluşturduğun belgeyi indir.

İndirdiğin belgeyi ve yukarıda belirtilen şekilde çektiğin fotoğrafı destek@papara.com e-posta adresine gönder. Gönderdiğin bilgiler Papara Müşteri Hizmetleri tarafından incelenerek tarafına geri dönüş yapılır.