Müşteri hizmetleri yetersizliği

Paparaya eft yaptım bir iki dakikada hesabıma geçmesi gerekiyordu ama bu sefer param hesabıma geçmedi ve hala bekliyorum Konuyla ilgili müşteri hizmetlerini aradım 7/24 ulaşılabilir olduğunuzu idda ediyorsunuz ama sekiz dokuz dakika bekledim cevap veren olmadı. Kısacası acil işim vardı halledemedim konuyla ilgilenilmesini rica ediyorum.

2 Beğeni

Müşteri hizmetleri 7/24 aktiftir fakat yoğunluktan dolayı biraz bekleyebilirsin.

2 Haftadır Hiç Ulaşamaşamadım Hesapımı Onaylayamıyorum.

1 Beğeni

Merhaba @bhdrenes.smile :wave:

Hesap onaylama işleminizi dilerseniz farklı bir cihazdan daha deneyin olmaması durumunda aşağıda belirttiğim adımları takip ederek hesabını onaylayabilirsin.

Kimliğini yüzünün altında tutarak seni ve kimliğini net görebileceğimiz şekilde bir fotoğraf çek.
E-Devlet üzerinden yerleşim yeri (ikametgâh)/diğer adres belgesi veya Nüfus Kayıt Örneği Belgesi oluştur. (Kendi üzerine e-devlet hesabın yok ise velinin hesabı ile e-devlete giriş yaptıktan sonra “Belgenin Kimin için Alınacağı” kısmından eş/çocuk seçeneğini seçtikten sonra işleminize devam edebilirsiniz)

-İlgili belgenin kimin içi alınacağı kısmında ‘‘Kendisi’’ seç.
-Belgenin neden verileceği kısmına ‘‘Kuruma İbraz’’ seç.
-Kurum adı alanına ‘‘Papara’’ yaz.
-Oluşturduğun belgeyi indir.

İndirdiğin belgeyi ve yukarıda belirtilen şekilde çektiğin fotoğrafı destek@papara.com e-posta adresine gönder. Gönderdiğin bilgiler Papara Müşteri Hizmetleri tarafından incelenerek tarafına geri dönüş yapılır.