Hesap onaylanamıyor

Gerekli bütün bilgileri mail olarak ilettim hesabımın kapatıldığını maili geldi müşteri temsilciniz site üzerinden kontrol sağlayın hesabınız kapatılmıştır onaysız hesap olarak devam edeceğimi bildirdi fakat hesabımın onaylanmama sebebini öğrenmek istiyorum.d

1 Beğeni

Merhaba @havvadinek :wave:

Size yapılan geri dönüş mailinde neden onaylanmadığının sebebini normalde belirtiliyor. Dilersen sana gelen maile bir daha bak eğer aradığın yanıtı bulamaz isen aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek tekrardan bir hesap doğrulaması isteyebilirsin.

NOT: İstenilen fotoğrafları olabildiğince net bir şekilde çekmeye özen gösterin, fotoğraftaki kimlik bilgilerinin okunaklı olmasına dikkat ediniz.

Kimliğini yüzünün altında tutarak seni ve kimliğini net görebileceğimiz şekilde bir fotoğraf çek.
E-Devlet üzerinden yerleşim yeri (ikametgâh)/diğer adres belgesi veya Nüfus Kayıt Örneği Belgesi oluştur. (Kendi üzerine e-devlet hesabın yok ise velinin hesabı ile e-devlete giriş yaptıktan sonra “Belgenin Kimin için Alınacağı” kısmından eş/çocuk seçeneğini seçtikten sonra işleminize devam edebilirsiniz)

-İlgili belgenin kimin içi alınacağı kısmında ‘‘Kendisi’’ seç.
-Belgenin neden verileceği kısmına ‘‘Kuruma İbraz’’ seç.
-Kurum adı alanına ‘‘Papara’’ yaz.
-Oluşturduğun belgeyi indir.

İndirdiğin belgeyi ve yukarıda belirtilen şekilde çektiğin fotoğrafı destek@papara.com e-posta adresine gönder. Gönderdiğin bilgiler Papara Müşteri Hizmetleri tarafından incelenerek tarafına geri dönüş yapılır.

1 Beğeni