Papara'nın 2021'de yurt dışına açılma planları?

Bu yazı tamamen

Papara, 2021'in ilk çeyreğinde yurt dışına açılmayı planlıyor - Webrazzi
Bu kaynağa göre hazırlanmıştır

Şirket, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Hollanda’da faaliyete başlamayı hedefliyor.

Bu yazı paylaşılalı 1 sene oldu ve hala bu konu hakkında bir güncelleme yok?

Support’a mail yoluyla ulaşıp mümkün müdür gibisinden ulaştım lakin kendilerinden aldığım tek geri dönüş alışverişin sorunsuz olduğu yönde ama ATM’lerden para yükleme alma, otomatik kur çevirme gibi sorularıma cevap alamadım.

Bundan yola çıkarsak Papara yurt dışına açılma planlarını erteledi mi yoksa iptal mi etti?

Bu konunun üstüne gitme sebebim Papara cidden bu zamana kadar kullandığım en iyi sistemlerden birine sahip ve yakın zamanda yurt dışına çıkacağım, biliyorum paypal gibi bir nimet var ama papara cidden avrupa pazarına açılırsa paypal ile kapışır çünkü paypal sadece US de kart hizmeti verirken papara bu hizmeti sunması üstüne üstlük Bölgesel cashback sunması ayrı bir seviyeye çıkartır en azından benim görüşüm bu yönde.

Uzun lafın kısası Yurt dışına çıkacağım ve paparayı yurt dışındaki ATM lerde sorunsuz kullanmak cidden isterim.
Kaynakta da belirtildiği gibi;

Karslı, “Avrupa’daki lisans ve izin süreçlerimiz ne yazık ki COVID-19 sebebiyle biraz uzadı. Avrupa’da özellikle P2P para transferi deneyimini Papara kadar mükemmelleştiren olmadığını düşünüyoruz ve burada kazandığımız tecrübeyi vakit kaybetmeden Avrupa’ya taşıma konusunda kararlıyız. Nihai hedefimiz Türkiye’den çıkan bir fintech startup’ı olarak 5 yıl içinde bölgenin en büyük finans uygulaması olmak”

Papara buradaki hedefi başarmaya çok müsait durumda Eğer ki olursa cidden gurur verici bir proje olarak Avrupa ilerde Global bir şekilde gururumuz olacaksınız…

Son olarak; COVID-19 sebebiyle biraz uzadı Şu kısım biraz bahane gibime geldi aslını asla bilemem lakin 1 seneden fazla işlemlerin uzaması mümkün değilmiş gibi geliyor. İşe olumlu taraflı bakarak sadece Corona dan dolayı Reklamsal başarıya ulaşamayacaklarından dolayı ertelediler demek geliyor ki bu papara gibi bir marka için gayet normal bir durum Sonuç olarak herkes evde mahkum iken en çok tatillerde işe yarayacak özelliği reklam etmek mantıklı değil.

2 Beğeni

@BunyaminOzturk merhaba,

Merhaba, öncelikle Papara’nın dünyaya açılması konusunda bu gururu bizimle paylaşacağını bilmek çok güzel. Bu yorumların bizi onurlandırıyor ve teşekkür ederiz.

COVID-19’un hayatımızı ne kadar etkilediğini anlatmaya gerek yok. :slight_smile: Salgın sebebiyle tüm dünya çok hızlı bir şekilde süreçleri dijitalleştirmek ve alternatif çözümler sunmak zorunda kaldı. Bunun sonucu olarak da regülatif süreçler, yasal adımlar, lisanslar gibi çok sıkı denetim gerektiren ve zaten biraz uzun olan operasyonlar tüm dünyada değişim geçirdi. Referans olan haber yayınlandığında (Ağustos 2020) hatırlarsın ki salgının çok daha önce çözüleceğini ve tarih olacağını umuyordu tüm dünya.

Finans gibi düzenlemelerin çok yoğun ve meşakkatli olduğu bir sektörde tüm bu süreçleri güvenli şekilde tamamlamak gerçekten ciddi bir zaman ve özen gerektiriyor. Düşündüğümüzde Papara’nın yurt dışı planlarına Avrupa Birliği’nin, ilgili ülkelerin, Türkiye’nin ve global finans sektörünün uygulamalarına uygunluk şartları yön veriyor. Buna Papara’nın çatısı altında VISA & MasterCard ön ödemeli kartları, para transferlerini, dijital ödemeler ve daha pek çok farklı servisin bulunmasını da ekleyince süreçler biraz zaman alabiliyor ve Papara’nın bu süreçlere hazır olması kadar düzenleyici mercilerin de hazır olması gerekiyor tabii.

Bu süreçte bizim önceliğimiz kullanıcılar için en güvenli, en kapsamlı, en zengin Papara deneyimi ile yola çıkmak! :slight_smile:

Yorumunun son kısmıyla ilgili de çok kısa bir şey paylaşmak istiyorum. Aslında düşündüğünün aksine COVID-19 ile birlikte fiziksel paradan, fiziksel alışverişten, fiziksel temastan uzaklaşıldıkça dijital servislere olan ilgi inanılmaz arttı. Normalde teknolojik engellerden veya alışkanlıklardan dolayı dijital finans servislerini kullanmayan milyonlarca insan pandemi sürecinde haklı olarak bu servislere yöneldiler. Bu yükselen trendi göz önünde bulundurunca Papara’nın yurt dışı operasyonları için bilinirlik veya kullanıcı kazanımı konusunda herhangi bir dezavantaj biz görmüyoruz aslında. Hatta bu verilere göre bu süreç dijital finans hizmetleri için büyük bir potansiyele işaret ediyor.

Bu konuda Türkiye’yi kapsayan bir data yok şu anda elimde ama aşağıdaki görselde Avrupa’daki neobank’lerin (fiziksel şubesi bulunmayan sanal bankacılık hizmeti sunan firmalar) COVID-19 süresince uygulama indirilme oranlarını gösteren bir grafik paylaşıyorum.

Kaynak: Growing your neobank app (Insider, 2021)

Son olarak Papara kartlarımızı alışverişlerde ve yurt dışındaki ATM’lerde sorunsuz olarak şu anda kullanabiliyoruz. Bu hizmetlerin kapsamı ve erişilebilirliğini arttırmak için yurt dışı planlarımız üzerinde hızla çalışmaya devam ediyoruz. Uzun oldu ama ilgin ve paylaşımın için detaylı bir dönüş yapmak istedim. Herhangi bir sorun olursa burdayım. :slight_smile:

Şimdiden iyi yolculuklar! :airplane:

6 Beğeni