Hesaba para iadesi gerçekleşmiyor

17 Haziran günü kardeşim bana para göndermek istemiş ancak papara kurallarını bilmediğinden hesap adı değişikliği ve papara numarası yazmaması buna engel oldu. Bugün yatırdıktan sonraki 6. gün ve hala herhangi bir para iadesi gerçekleşmedi dekont@papara.com adresine üç kere destek mailinize de iki kere mail attım hiçbir şekilde geri dönüş yok bildiğiniz param hiç oldu havaya uçtu bunu en kısa zamanda nasıl düzelteceğim?

2 Beğeni

Merhaba @ucsumut;

Papara SSS sayfasında da görebileceğin gibi bu tarz hatalı gönderim yapılan durumlarda IBAN üzerinden gönderdiğin para, gönderen hesaba iade edilir.

Aynı sayfadaki farklı bir başlıkta (Papara SSS) da aşağıdaki açıklama mevcut:
“Lütfen para yatırma kurallarına dikkat et. Kurallarımıza uygun olmayan para transferleri aynı gün içinde iade edilir. Aynı gün içerisinde iade edilmeyen işlemler için işlem dekontunu dekont@papara.com adresine gönderebilirsin.”

Bu durumda ilgili işlem dekontunu, gerekli açıklama ile birlikte şeffaf şekilde dekont@papara.com mail adresine göndermelisin. Attığın maile geri dönüşler mümkün olan en kısa süre içerisinde yapılacaktır.

Eğer geri dönüş alamadıysan doğrudan Papara Müşteri Hizmetleri ile telefon görüşmesi yapabilir, veya WhatsApp destek hattı üzerinden destek alabilirsin.

Papara İletişim & Destek

Papara E-posta: destek@papara.com
Papara Müşteri Temsilcisi: 0850 340 0 340

2 Beğeni