Freelace çalışanlar için para tahsilatı

Merhabalar.

Bir freelancer olarak yıllardır en sıkıntı çektiğim konu müşteriden yaptığım işin bedelini almak.
Bunun için bir çok yol aradım ama işin ucu hep "vergi levhan var mı"ya bağlanıyor. Freelacer olarak fatura kesecek olsam işin adı zaten freelance olmuyor artık. Tam detaylarını bilemesem de yurt dışında ticari bir kimliğiniz olmasa bile ben şu kişiye şu işi yaptım ve karşılığında şu kadar ödeme aldım diyip bunu beyan edebilidiğiniz sitemler var. Belki Türkiye’deki ticaret sistemine uygulaması zor olabilir ama hali hazırda tc nolarımız artık vergi no olarak da kullanılabildiği için bir yol bulunabilir diye düşünüyorum.

Bunun papara üzerinde şu şekilde çalışabileceğini düşünüyorum. ben bir iş aldım ve karşılığında bir ödeme alacağım. Müşterime papara üzerinden hizmet karşılığı ödeme talebi gönderdim. O da bu talebe istinaden ödemeyi hesaba yatırdı ama ödeme işin teslim tarihine kadar beklemeye alındı. İşin teslim tarihinde karşılıklı onaylar ile ödeme bana ulaştı.

Hatta blockchaindeki dijital kontratlar ile de bir sistem kurulabilir.

Aslında freelancerlar için toplu bir çözüm de yaratılabilirse süper olur. Sonuçta para kazanmak istiyorum ama bunun için ticari bir kimlik olmak zorunda olmam gerekmemeli. Yine kişi olarak beyanda bulunup vergimi de ödemek istiyorum. Vergi dairesine gitsem ben bu yıl bu kadar iş yaptım desem bu kadar da para kazandım desem bir belge gösterebiliremem hatta beni kaale alacaklarını düşünmüyorum bile. Esnaflar odası kaydı vs bir şeyler istiyorlar sanırım. Bu noktada papara dışında belki bir platform üzerinden bir yapı kurulup ödeme işlemleri için entegre edilebilinir.

1 Beğeni

Bu yazdığınızın yapılabilmesini çok isterdim ancak TR şartlarında freelancer demek maalesef adi şirket kurmak demek. Şahıs şirketi kurmak ve onlarca kalem ödemeyi devlete yapmanız demek. Maalesef TR’de böyle mikro düzey çalışabilen bir vergilendirme sistemi yok. Papara bu konuda bir şey yaparsa sürpriz olur.